Przesyłanie tekstów

Autorzy proszeni są o sprawdzenie czy tekst spełnia poniższe kryteria. Teksty, które nie spełniają wymagań redakcyjnych mogą zostać odrzucone.

Wytyczne dla autorów

ZASADY PUBLIKACJI ARTYKUŁÓW W CZASOPIŚMIE „MUZEALNICTWO”

1. Czasopismo publikuje oryginalne prace z dziedziny muzealnictwa w językach polskim i angielskim. Artykuły zamieszczane są w następujących działach czasopisma: przegląd trendów, temat przewodni, studia i analizy, głosy praktyki, recenzje i noty, kronika. Przesłane teksty nie powinny być wcześniej publikowane w formie drukowanej ani elektronicznej, zarówno w części, jak i w całości. Prace zakwalifikowane do publikacji stają się własnością Narodowego Instytutu Muzeów na podstawie oświadczeń podpisanych przez autorów.
2. Artykuły publikowane są w formie elektronicznej na stronie internetowej www.rocznikmuzealnictwo.nim.gov.pl.
3. Prace przedkładane do publikacji należy przesyłać drogą elektroniczną na adres sekretarza redakcji Marty Kocus mkocus@nim.gov.pl.
4. Teksty należy przygotować w postaci dokumentu MS Word, czcionka Times New Roman, 12 pkt, z odstępem 1,5 między wierszami, marginesy 2,5, z zachowaniem struktury IMRAD. Artykuł powinien być skonstruowany w sposób przejrzysty i uporządkowany, aby ułatwić czytelnikowi zrozumienie przeprowadzonych badań oraz ich wyników. W związku z tym w tekście należy uwzględnić następujące elementy:
a. wstęp, w którym zostanie określony cel i zakres badania, dotychczasowy stan wiedzy, luka badawcza i uzasadnienie podjęcia tematu;
b. metody, obejmujące opis zastosowanych technik, narzędzi, procedur, wykorzystanych materiałów oraz sposobu przeprowadzenia badania;
c. rezultaty, zawierające prezentację najważniejszych wyników przeprowadzonego badania;
d. dyskusja, obejmująca analizę i interpretację wyników, ich znaczenie dla poszerzenia wiedzy i możliwe kierunki przyszłych badań.
5. Objętość artykułu nie powinna być mniejsza niż 7 znormalizowanych stron (12 600 znaków ze spacjami) i nie powinna być większa niż 10 stron (18 000 znaków ze spacjami).
6. Poszczególne elementy przysłanej pracy powinny być umieszczone w następującej kolejności:
a. tytuł,
b. imię i nazwisko autora, afiliacja, nr ORCID,
c. executive summary w języku polskim, przygotowane z zachowaniem struktury IMRAD i o objętości nieprzekraczającej 900 znaków ze spacjami,
d. słowa kluczowe w języku polskim (minimum 5),
e. treść pracy (wstęp, metody, rezultaty/wyniki, dyskusja),
f. konkluzje,
g. bibliografia,
h. nota bio autora (nieprzekraczająca 500 znaków ze spacjami).
7. Zdjęcia, maksymalnie 3, należy dołączyć w osobnych plikach JPG (rozdzielczość min. 300 dpi), razem z podpisami. Autor artykułu zobowiązany jest mieć prawo do publikacji zamieszczanych zdjęć. Bezwzględnie należy podać źródło fotografii, a o ile to możliwe, także jej autora.
8. Prosimy o stosowanie przypisów harwardzkich:
https://pliki.nimoz.pl/index.php/s/FTHndamrr3wXcLS
9. Przysłanie artykułu nie oznacza jego automatycznej publikacji w czasopiśmie „Muzealnictwo”. Ostateczna decyzja co do publikacji artykułów należy do redaktora naczelnego i kolegium redakcyjnego.
10. Wszystkie artykuły przedłożone do publikacji podlegają ocenie formalnej kolegium redakcyjnego, do recenzji zaś zostają skierowane artykuły wyłonione w jej toku. Prace recenzowane są przez dwóch niezależnych recenzentów. W procesie recenzji zastosowanie ma zasada tzw. podwójnie ślepej oceny – autorzy i recenzenci nie znają swoich tożsamości. Recenzja ma formę pisemną i kończy się sugestiami recenzenta dotyczącymi niezbędnych poprawek i uzupełnień oraz końcowym wnioskiem o dopuszczeniu artykułu do publikacji lub odrzuceniu go. Redakcja umieszcza w czasopiśmie pełną listę recenzentów numeru.
11. Artykuły poprawione po recenzjach autorzy powinni odesłać w ciągu pięciu dni od daty otrzymania recenzji.
12. Redakcja zastrzega sobie możliwość wprowadzenia do tekstu drobnych poprawek i skrótów.
13. „Muzealnictwo” przyjmuje również recenzje publikacji naukowych. Recenzja powinna być napisana w sposób przejrzysty i uporządkowany, aby ułatwić czytelnikowi zrozumienie treści oraz ocenę wartości recenzowanej pozycji. W związku z tym w tekście należy uwzględnić następujące elementy:
a. podstawowe dane bibliograficzne recenzowanej publikacji, takie jak tytuł, autorzy/redaktorzy, wydawnictwo, ISBN, rok wydania, itp.;
b. zakres i cel publikacji, czyli określenie, o czym jest publikacja, na czym się koncentruje oraz kto jest jej grupą docelową;
c. opis struktury publikacji, zawierający streszczenie i analizę jej części składowych;
d. krytyczna analiza recenzenta, obejmująca omówienie zalet publikacji, wskazanie braków, sugestie ulepszeń, a także sposób, w jaki publikacja wpisuje się w aktualny stan wiedzy;
e. podsumowanie oceny, zawierające ogólną ocenę publikacji, wskazanie, komu może być szczególnie przydatna i dlaczego, oraz omówienie potencjalnego wpływu publikacji na rozwój muzealnictwa i pokrewnych dziedzin.
14. Objętość recenzji nie powinna być mniejsza niż 3 znormalizowane strony (5400 znaków ze spacjami) i nie powinna być większa niż 5 stron (9000 znaków ze spacjami).
15. Zapraszamy również do przesyłania recenzji wystaw muzealnych.

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.